Owady - Towarzystwo Wędarskie KOŚCIELEC

  • facebook
  • wattsup
Przejdź do treści




OWADY

nad wodą









Dzięki roślinności i stałym zabiegom dbamy o jakość wody w stawie, a to przekłada się na różnorodność gatunkową owadów jakie spotkać można nad stawem.

Jętka majowa
Jętki to niesamowite owady. W postaci larwalnej w wodzie potrafi żyć nawet kilka lat, po czym przekształca się w dorosłego osobnika, który ma tylko jeden cel – złożyć jaja. żyje krótko, zaledwie przez kilka dni, a czasami jeden dzień – od świtu do zmroku. Ma nawet uwstecznione narządy gębowe, żeby nie tracić czasu na szukanie pożywienia. Larwy tego owada mają kopułowaty kształt ciała, a na końcu odwłoka trzy cieniutkie, lecz stosunkowo długie ogony. Postać larwalna ma też grube odnóża i charakterystyczne wyrostki po bokach korpusu. Z kolei jętka – postać dorosła owada – ma duże oczy, małą głowę, bardzo krótkie czułki oraz trójkątne skrzydła skierowane cały czas ku górze. W oczy rzuca się długi odwłok zakończony trzema ogonkami. Okres wylęgania przypada na wiosnę, jednak przy dużej wilgotności powietrza zdarza się, że pojawiają się również w miesiącach letnich. Co roku można podziwiać brązowe chmary tych owadów, przypominające ogromne roje pszczół.
Chruścik
Chruściki - to krewniacy motyli z tą jednak różnicą, że większość swojego życia spędzają pod wodą i nie posiadają charakterystycznej dla motyli ssawki. To pospolite owady, jednak mają swoje środowiskowe wymagania, ich obecność w akwenie świadczy o dobrej jakości wody. Chruściki wykazują się bardzo ciekawą i charakterystyczną dla swojego gatunku cechą, budują sobie "domki". Jednak nie wszystkie wykazują tę właściwość, mamy zatem podział na chruściki domkowe i bezdomkowe. Domki te budują z różnych dostępnym materiałów, których skład i wygląd różni się w zależności od środowiska w jakim żyją. Żyjące w rzekach chruściki budują swoje domki z piasku wykorzystując nawet w tym celu  kamienie oraz wszelkiego rodzaju drobny substrat zalegający na dnie. W wodach stojących natomiast budulcem są głównie części roślin, piasek, świerkowe igły, liście i ich części, domki zatem są lżejsze, czasem przypominają miniaturowy rulonik. Chruściki odżywiają się obumarłą roślinnością, zatem pełnią ważną rolę w wodnym ekosystemie. Same zaś stanowią cenne źródło pokarmu dla innych owadów oraz ryb, za chruścikami przepadają np. liny, okonie, a także leszcze i pstrągi. Prawie dorosły chruścik przepoczwarza się pod wodą z larwy w stadium poczwarki, która po jakimś czasie wydostaje się na powierzchnię wody, gdzie zachodzi proces przemiany w owada doskonałego - tzw. imago. Poczwarka porzuca swoje podwodne ciało i przeobraża się w postać dojrzałą. Dla dorosłych chruścików charakterystyczną cechą są długie czułki, niejednokrotnie dłuższe od tułowia oraz specyficzne skrzydełka, które w spoczynku układane są zawsze wzdłuż tułowia. Skrzydła chruścików są zwykle koloru szarego, czarnego, brązowego, rudego, czasem ich skrzydła mają żółty lub czerwony rysunek. Dorosłe chruściki nie są wybitnymi lotnikami, w trakcie dnia zwykle chowają się w ukryciu, a aktywne są po zachodzie słońca i nocą kiedy poszukują kwiatowego nektaru stanowiącego ich główne pożywienie. Na lądzie żyją krótko - około tygodnia, w tym czasie kopulują i składają jaja - oczywiście do wody lub na pochylonej ku wodzie roślinności. Tak domyka się krąg chruścikowego życia i dzięki temu historia może zatoczyć koło.
Muchówka
opis w przygotowaniu
Komarowate
opis w przygotowaniu
Lecicha pospolita
opis w przygotowaniu
Husarz władca
opis w przygotowaniu
Łątka stawowa
opis w przygotowaniu
Nartnik wodny
opis w przygotowaniu
Wróć do spisu treści